Złotnickie Ekoskrzaty

Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas. Florian Plit PROGRAM AUTORSKI WSPOMAGAJĄCY EDUKACJĘ PRZYRODNICZĄ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM "ZŁOTNICKIE EKOSKRZATY". Program Złotnickie Ekoskrzaty jest przyrodniczym programem edukacji przedszkolnej wspomagającym możliwości wielostronnego, aktywnego uczestniczenia dziecka w działaniu, przeżywaniu i poznawaniu otaczającego świata. W dobie zmian i szybkiego rozwoju cywilizacji coraz większego znaczenia nabierają pojęcia: ekologia, edukacja przyrodnicza, ochrona środowiska, edukacja dla zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój jest takim rozwojem, w którym potrzeby obecnie żyjących ludzi są zaspokajane bez niszczenia możliwości zaspokojenia potrzeb przez przyszłe generacje [ONZ, 1987] Zrównoważony rozwój wymaga zrozumienia tego, że jesteśmy całkowicie zależni od przyrody, że współdziałanie pomiędzy ludźmi powinno być nacechowane takimi wartościami, jak respektowanie godności ludzkiej, poszanowanie różnorodności, demokracja, ochrona środowiska naturalnego i zasobów naszej planety. Edukacja przyrodnicza wpisuje się niewątpliwie w nurt edukacji dla zrównoważonego rozwoju, a rozpoczęcie jej na wczesnym etapie rozwoju dziecka odgrywa ważną rolę w kształtowaniu zrównoważonej przyszłości. Celem programu jest rozbudzanie świadomości ekologicznej w zakresie środowiska i zmian klimatycznych, różnorodności biologicznej i działań na rzecz ekosystemów. Program uwzględnia potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci w wieku 3 – 6 lat, jest spójny z podstawą programową wychowania przedszkolnego w sferze rozwoju: fizycznego, emocjonalnego, społecznego, poznawczego.