TWÓJ CYFROWY ŚLAD!! Wszystko zależy od Ciebie!!

Za każdym razem, gdy odwiedzasz witrynę, udostępniasz zdjęcie lub komentujesz online, pozostawiasz cyfrowy ślad, który widzą inni ludzie.

Twój cyfrowy ślad obejmuje wszystkie informacje, które udostępniasz lub które są zbierane o Tobie online, a może być ich wiele.

Wiele informacji, które udostępniasz, może być widocznych dla innych osób. Cyfrowy ślad może być używany do kierowania reklam do Ciebie lub może być widoczny dla potencjalnego pracodawcy - nawet po wielu latach. Czasami ludzie mogą wykorzystać dane, które udostępniasz, aby ustalić Twoją tożsamość.

Twój ślad może być zarówno dobry, jak i zły. Może pokazać rzeczy, których później się będziesz się wstydził, lub pomóc ludziom zobaczyć twoje umiejętności lub rzeczy, z których jesteś i zawsze będziesz dumny.

Niezależnie od tego, czy chcesz chronić swoją prywatność, czy pozostawić pozytywny ślad cyfrowy, bardzo ważne jest:

Zmiana ustawień prywatności

Wiele serwisów społecznościowych domyślnie ustawi Twoje konto jako publiczne. Zmiana ustawień prywatności pozwala kontrolować, kto może zobaczyć Twoje posty i czy będą one wyświetlane w wyszukiwarkach.

Zastanów się, zanim opublikujesz

Nigdy nie wiesz, kto zobaczy zdjęcia, filmy lub komentarze, które umieścisz w Internecie, więc zastanów się, jak inni mogą zareagować, zanim cokolwiek opublikujesz. Nawet aplikacje takie jak Snapchat mogą byćwykorzystane jako zrzuty ekranu i udostępniane. Nigdy nie udostępniaj swojego adresu, numeru telefonu ani nazwy szkoły online.

Usuwanie zawartości, której nie chcesz online

Napisałeś coś, czego żałujesz? Istnieje wiele sposobów usuwania rzeczy o Tobie w Internecie. Może pomóc zamknąć lub usunąć stare konta w mediach społecznościowych, z których już nie korzystasz.

Wyszukaj swoje imię i nazwisko

Wpisanie imienia i nazwiska lub nazwy użytkownika w wyszukiwarce może pomóc Ci znaleźć to, co jest łatwo dostępne w Internecie. Pamiętaj, że jeśli możesz go znaleźć, to inni ludzie też.

Sprawdzanie, jakie dane zbiera urządzenie

Urządzenia takie jak telefony, monitory fitness lub urządzenia do noszenia mogą zbierać dane o Tobie bez Twojej wiedzy. Każde urządzenie jest inne, więc wyszukaj online, aby dowiedzieć się, czy Twoje dane są używane.

Ustawianie uprawnień dla aplikacji i witryn sieci Web

Dziel się pozytywnymi częściami swojego życia

Spróbuj podzielić się rzeczami, z których jesteś dumny. Kiedy publikujesz komentarze do innych osób, staraj się być wspierający i pozytywny.

Zmiana ustawień prywatności