Ssaki morskie

Przedszkolaki z GR 3 w ramach "Programu z Pandą" poznawały ciekawostki nt.: ssaków morskich. W Morzu Bałtyckim występują cztery gatunki ssaków: foka szara, foka pospolita, foka obrączkowana oraz morświn. Foki prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Na lądzie są niezgrabne i powolne, ale w wodzie poruszają się bardzo sprawnie.

Są zwierzętami stadnymi, towarzyskimi, a wręcz rozrywkowymi.  Znacznie bardziej tajemniczym i skrytym mieszkańcem Bałtyku jest morświn. Jest jednym z najmniejszych waleni (jego kuzynami są delfiny i kaszaloty). Zarówno foki jak i morświny to gatunki zagrożone wyginięciem. Zanieczyszczenia Bałtyku, nieodpowiedzialne połowy ryb, niezwykle groźny dla waleni podwodny hałas - to wszystko sprawiło, że zachowanie populacji morskich ssaków wymaga niezwykle trudnych działań na rzecz ich ochrony.