EDB w naszej szkole

Przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa realizowany jest w klasie ósmej szkoły podstawowej.

Zdefiniowane zostały tu trzy cele:

• znajomość powszechnej samoobrony i ochrony cywilnej,
  • przygotowanie do działania ratowniczego
  • nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

W naszej szkole szczególną uwagę kierujemy na działania praktyczne związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie poznają zasady zachowania się w przypadku:

• zdarzenia komunikacyjnego,
  • konieczności wezwania pomocy, służb,
  • udzielenia pomocy osobie poszkodowanej (przytomnej , nieprzytomnej oddychającej i bez wyczuwalnego oddechu)
  • krwotoków, oparzeń, zadławień,
  • zagrożenia naturalnego np. burza, powódź,
  • ekstremalnych warunków pogodowych,

Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą.

Młodzież oswaja się z ważnymi zagadnieniami i kształtowaniem właściwych nawyków , aby pierwsza pomoc stała się dla nich czymś naturalnym.

Do tych ważnych umiejętności, naszą młodzież przygotowuje Pani Iwona Prabucka, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa.