Akcja Żonkile

Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, w której uczniowie przypięli żonkila na znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim.

Powstanie wybuchło 81 lat temu- 19.04.1943- przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji. Żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. To wyraz naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.