Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Wejście do szkoły

Wejście do szkoły                            

Wejście do szkoły

Wejście do szkoły

Wejście do szkoły

Wejście do szkoły

Widok od parkingu

Widok od parkingu

Wejście do szkoły

Wejście do szkoły

Czym jest FOMO? Jak mogę pomóc swojemu dziecku?

Współcześnie, dzieci i młodzież przenoszą dużą część swoich aktywności do wirtualnej rzeczywistości.

W niej zawierają znajomości, wymieniają poglądy, uczą się i bawią. Wirtualna rzeczywistość jest dla wielu młodych środowiskiem równorzędnym dla środowiska tradycyjnego.

Internet jest kopalnią wiedzy i rozrywki, jednocześnie nie można zapominać, że jest też źródłem niebezpieczeństw, przed którymi rodzic powinien chronić swoje dziecko. Jednym z poważnych problemów, z jakimi borykają się użytkownicy sieci, jest zjawisko uzależnienia od internetu i pojawianie się nieprzyjemnych emocji związanych z odcięciem od niego. Coraz częściej mówi się o zjawisku FOMO. Czy ono jest?

 

Skrót pochodzi od angielskiej nazwy - Fear Of Missing Out - lęku przed pomięciem. Zjawisko polega na obawie, że użytkownika internetu coś ominie, gdy będzie poza zasięgiem sieci. Na FOMO składa się też m.in. obawa, że inni ludzie mają więcej satysfakcjonujących doświadczeń w życiu; chęć bycia na bieżąco z życiem swoich znajomych; potrzeba, a czasem przymus, by relacjonować swoje życie w internecie, a także potrzeba ciągłego posiadania telefonu w zasięgu ręki.

 

Objawy FOMO u dziecka można dostrzec przede wszystkim w sposobie, w jaki używa ono swojego smartfona - nie może się od niego oderwać, przeraża je myśl, że w telefonie może mu się rozładować bateria, ma silną potrzebę zaznaczania swojej obecności w sieci, postowania i komentowania, wierzy, że życie innych jest lepsze niż jego. Dziecko, które ma wysoki poziom FOMO i dużo czasu spędza online, ma gorszy nastrój w życiu realnym. Często wynika to z narastającej potrzeby porównywania się z innymi.

 

Zachęcamy do zapoznania się z plakatem przygotowanym w ramach kampanii „Bądź z innej bajki”. Z niego dowiemy się, kiedy zjawisko FOMO może dotyczyć naszego dziecka oraz jak możemy mu pomóc.

 

Zachęcamy także do śledzenia strony kampanii: https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki/, gdzie znajdą Państwo wiele materiałów, będących dobrą bazą do rozmowy z dzieckiem.