Wiem jak pomagać

Uczniowie klas czwartych w naszej szkole przygotowują się - zgodnie z programem- do egzaminu na kartę rowerową.

Mimo iż kojarzy się to głównie z nauką znaków i zasad przepisów ruchu drogowego, to jednak tylko część zajęć. Większość zajęć w I semestrze dotyczy bezpieczeństwa w różnych miejscach, przewidywania zagrożeń i zapobiegania im oraz udzielania pierwszej pomocy. Dzieci odgrywając scenki uczą się, jak sprawdzić stan poszkodowanego i wzywać pomoc. Ćwiczą na fantomie resuscytację krążeniowo-oddechową, a na sobie nawzajem - jak ułożyć osobę nieprzytomną, ale samodzielnie oddychającą, w pozycji bocznej. Uczą się tamować krwotoki z kończyn i nosa, zabezpieczać skaleczenia, unieruchamiać złamania ręki, a przede wszystkim - że nie wolno przejść obojętnie obok człowieka potrzebującego pomocy.

Zajęcia praktyczne prowadzone są pod okiem nauczyciela techniki, Pani Magdaleny Kuśmierczyk, będącej jednocześnie ratownikiem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.