Pierwsza pomoc - warsztaty

26 maja 2023 odbył się  "Dzień pierwszej pomocy" zorganizowany przez p. Iwonę Prabucką i p. Magdę Kuśmierczyk.

Ósmoklasiści w ciągu roku uczyli się zasad pierwszej pomocy na edukacji dla bezpieczeństwa, przedmiocie prowadzonym przez p. Iwonę Prabucką. Pod okiem ratowników zaproszonych przez p. Magdę Kuśmierczyk (która jak się okazało jest nie tylko nauczycielką plastyki i techniki, ale też ratownikiem): pani Joanny Markowskiej, p. Romana Kucy, p. Jakuba Woźniczki, p. Kacpra Polaka, p. Rafała Kowalczyka, p. Tomasza Lipki  przekazywali młodszym uczniom zasady pierwszej pomocy przy najczęstszych urazach.
Warsztaty odbywały się w trzech turach po ok. 110 minut. Rozpoczynał je pokaz: nastolatek (Łukasz Zieliński z 8c) chciał odebrać telefon jadąc rowerem, upadł i uderzył głową o kamień, stracił przytomność. Znalazł go kolega (Marcel Maślak z 8a), który sprawdził oddech, obrócił nieprzytomnego w pozycję boczną i wezwał pogotowie. Ponieważ nie wolno bez potrzeby dzwonić na numery alarmowe, zadzwonił do ratownika z umówionej karetki. W oczekiwaniu na karetkę sprawdzał, czy Łukasz oddycha. Po kilku minutach na podwórko szkolne wjechała na sygnale karetka udostępniona przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Life. Ratownicy zajęli się Łukaszem, pokazali, jak użyć defibrylator w razie zatrzymania serca, położyli chłopaka na desce, przypięli pasami, wsadzili do karetki i na sygnale odjechali.
Po tej części uczniowie uczyli się przy poszczególnych stanowiskach właściwych zachowań:
Stanowisko 1: wzywanie pomocy
Stanowisko 2: układanie w pozycję boczną bezpieczną
Stanowisko 3: resuscytacja krążeniowo-oddechowa (ćwiczenia na fantomach)
Stanowisko 4: RKO i użycie defibrylatora
Stanowisko 5: skaleczenia i krwotoki
Stanowisko 6: oparzenia
Stanowisko7: zadławienia
Stanowisko 8: złamania
Stanowisko 9: plakat
Stanowisko 10: krzyżówka
Stanowisko 11: wsparcie psychiczne poszkodowanego

Po zaliczeniu wszystkich stacji uczniowie dostali słodką nagrodę i naklejkę z numerami alarmowymi.
Pozostaje mieć nadzieję, że nikt nigdy nie przejdzie obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy.