Kampania "Pokochaj siebie"

Dynamiczny rozwój mediów społecznościowych wiąże się z ogromnym wpływem jaki mają one na dzieci i młodzież.

Publikowane selfie i filtry, które zniekształcają  wygląd są pułapką dla dzieci, które na ich podstawie wykształcają negatywny obraz siebie i swojego ciała. Obecnie szacuje się, że ponad jedna trzecia nastolatków spędza co najmniej trzy godziny dziennie na przeglądaniu swoich kanałów w mediach społecznościowych. I choć mają one wiele zalet, jak zapewnienie poczucia więzi z innymi, poprawa nastroju, źródło inspiracji, to spędzanie dużej ilości czasu na biernym przewijaniu kolejnych profili i kont może też skutkować poczuciem samotności i wyobcowania. Ciągłe porównywanie się z innymi może prowadzić do obniżonej samooceny, pogorszenia nastroju i spadku pewności siebie. Może również sprawić, że skupimy się na tym, jak wyglądamy, i odniesiemy wrażenie, jakbyśmy nie byli wystarczająco dobrzy, jeśli nie wyglądamy w określony sposób. Przyczyną tego może być fakt, że wiele zdjęć, które widzimy w Internecie, poddawanych jest cyfrowej obróbce, więc nie odzwierciedlają one prawdziwego życia.

Ważne jest więc, aby poruszać z dziećmi ten temat, wyjaśniać, że to co widzimy w sieci, nie zawsze jest prawdziwe, pomóc im budować adekwatną samoocenę i samoakceptację.

Zachęcamy do zapoznania się z projektem Dove. Self Esteem, który znajdziecie Państwo na stronie https://www.dove.com/pl/dove-self-esteem-project/help-for-parents.html

Są tam zamieszczone profesjonalne materiały dla rodziców, ukierunkowane na rozmowę z dzieckiem i wzmacnianie jego poczucia własnej wartości.

Zapraszamy także, do zapoznania się z poradnikiem opracowanym w ramach kampanii Dove oraz krótkim filmikiem, który może być dobrą bazą do rozmowy z dzieckiem.

Pokochać siebie