Dzień Bezpiecznego Internetu- DBI 2023

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję bezpiecznego i mądrego korzystania z internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach. W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Gala DBI została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami konferencji są: Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.

W naszym przedszkolu w ramach DBI poznawaliśmy podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu poprzez quizy, gry, piosenki i filmy edukacyjne z projektów „Sieciaki.pl.” oraz „Necio.pl” oraz spektakle i zajęcia on-line prowadzone przez ekspertów i profesjonalistów.  Zajęcia miały na celu rozwijanie kreatywności i kompetencji cyfrowych u dzieci, w tym bezpiecznego i celowego wykorzystywania technologii informacyjno- komunikacyjnych. „Internet to bardzo ważny składnik teraźniejszości dzieci i młodzieży i, co bardzo ważne, ich przyszłości. Okazja taka, jak Dzień Bezpiecznego Internetu pozwala na budowanie świadomości o tym jak ważne jest, aby łączyć siły w działaniach na rzecz internetu, który będzie wspierał rozwój dzieci, a nie stanowił dla nich rosnące zagrożenie” Anna Rywczyńska, Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK – PIB.