Ogródek przedszkolny w czterech porach roku

"Ogródek przedszkolny w czterech porach roku" - program własny przyrodniczo - ekologiczny. Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-latki, 4-latki, 5-latki, 6-latki), jego celem jest bezpośrednie i pośrednie poznawanie środowiska przyrodniczego; uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody; zachęcanie dzieci do działania, obserwowania, doświadczania, wnioskowania; poszerzanie wiedzy o przyrodzie, ekologii i zdrowym odżywianiu. Program własny bazuje na treściach zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego w zakresie czterech obszarów rozwoju dziecka: fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego. Program własny powstał w odpowiedzi na potrzeby Przedszkola nr 24 we Wrocławiu. W związku z pozyskaną infrastrukturą ogrodową w wyniku realizacji unijnego projektu FoodSHIFT 2030 pojawił się pomysł na podjęcie kolejnych działań, które przyczynią się do rozwijania wśród dzieci świadomej i aktywnej postawy wobec ochrony przyrody, racjonalnego korzystania z jej zasobów, zachęcania do zachowań ekologicznych. Cele programu: kształtowanie pozytywnej postawy wobec świata przyrody oraz kultury przyrodniczo - ekologicznej; poznawanie przyrody i jej zjawisk w sposób bezpośredni i aktywny za pomocą obserwacji, doświadczania i praktycznego działania; rozwijanie zamiłowania do przyrody ojczystej i dbania o jej czystość; zachęcanie do spożywania owoców i warzyw, przekazywanie wiedzy o zbilansowanej diecie, poznawanie zasad zdrowego żywienia.